ro ru en

Agenția
Informațională
de Stat

Canotorul Ivan Corșunov a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial Studențesc

11:22 | 09.07.2024 Categorie: Sport

Chişinău, 9 iul. /MOLDPRES/. Sportivul moldovean Ivan Corșunov a cucerit medalia de aur la Campionatul Mondial Studențesc, în proba de canotaj academic simplu (vâsle), transmite MOLDPRES.

Canotorul a încheiat cursa pe distanța de 2000 m pe prima treaptă a podiumului de premiere, cu timpul de 6:52:35, devansându-i pe polonezul Piotr Plominski (6:53:99) și francezul Yoann Lamiral (6 :59 :43).

În 2018, Ivan Corșunov ne-a reprezentat țara și la Jocurile Olimpice de Tineret din Buenos Aires, Argentina, unde a ocupat locul 6, la fel în proba canotaj academic simplu (vâsle).

Campionatul Mondial Studențesc s-a desfășurat în orașul Rotterdam, Olanda.