ro ru en

Agenția
Informațională
de Stat

Republica Moldova a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de tineret la tir cu arcul

10:20 | 15.07.2024 Categorie: Sport

Chişinău, 15 iul. /MOLDPRES/. Republica Moldova a cucerit medalia de bronz în concursul feminin pe echipe la Campionatul European de tineret la tir cu arcul, care s-a desfășurat la Ploiești, România, transmite MOLDPRES.

Echipa noastră a fost compusă, la competiția continentală rezervată sportivelor cu vârsta sub 21 de ani, din Kasandra Berzan, Nicoleta Clima și Varvara Tisliuc.

În finala mică, discipolele Irinei Cecanov au dispus cu scorul de 6-2 de echipa similară a Ucrainei. Campioană la această probă a devenit echipa Spaniei, care a trecut în finală de selecționata Turciei.

La Campionatul European de tineret la tir cu arcul au participat peste 450 de sportivi din 38 de țări.